Keskustelutilaisuus kansallisesta palvelureformista 16.1.2024
Suomen Lääkäriliitto järjestää tiistaina 16.1.2024 klo 16-18 Kansallista palvelureformia koskevan keskustelutilaisuuden. Tilaisuuteen voi osallistua etänä Teamsin kautta.
Sosiaali- ja terveysministeriössä on syksyn aikana valmisteltu hallitusohjelman toimeenpanoa. Hallitusohjelman 2. luku käsittää suurimman osan sosiaali- ja terveydenhuoltoon ja siten hyvinvointialueisiin liittyvistä asioista. 2. luvun laajin kokonaisuus on valmisteltu ns. Kansalliseksi palvelureformiksi, jossa sosiaali- ja terveydenhuollon palvelulainsäädäntö sekä siihen liittyvä ohjaus uudistetaan vastaamaan uusia sote-rakenteita ja valtakunnallisia sote-tavoitteita.
Sosiaali- ja terveysministeriön johtaja Andreas Blanco Sequeiros ja lääkintöneuvos Sirkku Pikkujämsä esittelevät hanketta. Keskusteluun on varattu runsaasti aikaa.
Osallistua voi useampia samasta yhdistyksestä. Ilmoittautumiset mieluiten 11.1.2024 mennessä. Teams-linkki lähetetään 12.1.
Ilmoittaudu tästä: https://response.questback.com/suomenlkriliitto/dje3bidwz6
Sinikka Sihvo
Terveyspolitiikan asiantuntija
Lääkäriliitto
puh 040 746 5394
‹ SELYn marraskuun jäsenkirje